ילידים - אתרים לילדים אתרי נוער לחצו לחזרה לדף הבית
אינדקס לעניין דף הבית אתרי ספורט מובילים בכל התחומים אתרי ספורט השקעות - שוק ההון - מניות -בורסות תיירות - דילים - מלונות - צימרים - טיסות לחול אתרים לילדים ולהורים - משחקים - לימודים - הורות הכירויות - אתרי הכרויות - אהבה ויחסים שימושון מחשבים ואינטרנט - מגזינים ומידע פרסום אתרים ליצירת קשר לחצו השוואת מחירים גג
אינדקס
1


תזונת תינוקות בשנת חייהם הראשונה

הלידה עברה בשלום, כבר דאגת לשמור דם טבורי, סבא וסבתא כבר פתחו קופת חיסכון עבור הלימודים, והחיים עם התינוק החדש מתחילים. עכשיו את רוצה ללמוד כיצד להאכיל אותו בצורה הטובה והבריאה ביותר. מהם ההמלצות של משרד הבריאות? איך להיות קשובה למה שמתאים לך ולתינוק שלך? הכל המאמר הבא.

מהלידה ועד ארבעה חודשים- הנקה או תרכובת מזון לתינוקות
חלב אם הנו המזון הטוב ביותר עבור התינוק, הוא מכיל חלבונים, סוכרים, שומנים, ויטמינים ומינרלים בכמות המדויקת הדרושה לו. בנוסף, חלב אם מכיל רכיבים ביולוגיים פעילים כמו הורמונים, אנזימים, נוגדנים ותאים של מערכת החיסון. בכך מחזקת ההנקה את מערכת החיסון של התינוק ומספקת הגנה מפני מחלות. הקולוסטרום, החלב אשר מופרש בימים הראשונים שלאחר הלידה, עשיר במיוחד בנוגדנים ולכן, ההנקה בימים הראשונים חשובה ביותר, ומומלץ לעשות זאת גם אם אינך מתכוונת להמשיך להיניק לאורך זמן.
ארגון הבריאות העולמי, ובעקבותיו גם משרד הבריאות בארץ, ממליצים על הנקה במשך שנתיים לפחות, כאשר בארבעה חודשים הראשונים חלב האם יהיה המזון היחיד ממנו ניזון התינוק.
אם מסיבה כלשהי אינך יכולה להניק או שאת בוחרת שלא לעשות זאת, עומדים כיום לרשותך תחליפי חלב אם – תמ"לים. מומלץ לתת לתינוק תמ"ל על בסיס חלב פרה, ואם מתגלה אלרגיה, יש להתייעץ עם רופא/ת הילדים ולעבור לתמ”ל על בסיס חלבון סויה.
אין צורך לתת מים לפני גיל חצי שנה, לא לתינוקות הניזונים מחלב אם ולא לתינוקות הניזונים מתמ"ל. כמובן, שלא מומלץ לתת כל משקה אחר ממותק או מיץ. לפני גיל ארבעה חודשים, אין להוסיף מזון מוצק כלשהו.

מתי להתחיל עם מזון מוצק?  
בעבר מקובל היה להמליץ להתחיל במתן מזון מוצק מרוסק מגיל שישה חודשים. כיום, ההמלצה של משרד הבריאות השתנתה לגיל ארבעה חודשים. בגיל ארבעה חודשים, מערכת העיכול של התינוק מגיעה לבשלות אשר מאפשרת לה להתחיל להתמודד עם מזונות חדשים, שאינם חלב אם או תמ"ל. אם את מתלבטת האם להתחיל בגיל  ארבע חודשים או לחכות עוד קצת - את תרגישי מתי התינוק שלך מוכן: כאשר הוא מתחיל להתעניין  במזונות שאוכלים שאר בני הבית, זה הזמן להתחיל.

כיצד להתחיל?
לפי המלצות משרד הבריאות, המזונות הראשונים צריכים להיות ירקות, פירות, או דגנים מעושרים בברזל, כלומר דייסות. יש כאלה המעדיפים לא להתחיל מפרות, על מנת לא להרגיל את התינוק למתוק. מומלץ להתחיל עם ירקות הנחשבים לפחות אלרגניים, כגון גזר או קישוא. את הירקות יש לבשל או לאדות ואז לרסק בבלנדר יחד עם מי בישול, לקבלת מרק סמיך. הפרות שמומלץ להתחיל אתם הם תפוח, אגס ובננה, את התפוח והאגס יש לבשל בהתחלה. מומלץ להתחיל מירק או מפרי אחד, להתמיד אתו במשך 3 ימים לפחות לפני שעוברים למזון חדש. זאת על מנת לבדוק האם מופיעה תגובה אלרגית כלשהי לאותו מזון. לגבי דייסות דגנים, ניתן לתת קורנפלור, סולת, אורז, שיבולת שועל, גריסים או קינואה. את הדגנים לא חייבים לתת בנפרד, עם הזמן ניתן להוסיף אותם למרק הירקות. אם תבחרי להשתמש בפרות וירקות אורגניים, התינוק שלך ירוויח ויטמינים והגוף שלו לא יצטרך להתמודד עם חומרים רעילים.
על מנת שהילד ירכוש הרגלי אכילה נכונים, מומלץ להאכיל אותו בכפית ולא מבקבוק, ועדיף להשתמש בכפית פלסטיק. בהתחלה התינוק אוכל כפיות ספורות, הוא בעיקר עושה הכרות עם המזון החדש, ועם הזמן עולה הכמות. לכן, מומלץ להמשיך להניק במקביל לתוספת מזון מוצק. המרק נחשב לארוחה מלאה כאשר הכמות מגיעה ל 150 cc , וברוב המקרים זה יקרה בסביבות גיל שבעה חודשים. מומלץ להאכיל במזון מוצק כאשר התינוק אינו רעב מדי, על מנת שתהיה לו סבלנות לכך.

מעבר למזון של מבוגרים
בסביבות גיל 9 חודשים אפשר להתחיל לחשוף את הילד למגוון טעמים, ולאט לאט לעבור לתזונה של מבוגרים. אפשר לתת לילדים לטעום מכל המאכלים שנאכלים בבית למעט מאכלים שחל איסור לגביהם עד גיל שנה: דבש, דגים, חלב פרה, ביצים, פיצוחים ומזונות העלולים לגרום לחנק. בהדרגה אפשר פחות לטחון את המזון ולתת לו להתמודד עם הפירוק בעצמו.
אם תרצו לגדל תינוק צמחוני, מומלץ להוסיף למרקים או לדייסות טחינה או ממרח שקדים.
אם הילד לפעמים מסרב לאכול, אל תלחצי ואל תכפי עליו לאכול- כאשר הוא יהיה רעב, הוא יאכל. בטיפת חלב תוכלי לבדוק אם הילד עולה במשקל בצורה תקינה, אך לרוב אין סיבה לדאגה.